Jaaroverzicht deel 3 – een dynamisch imago creëren en meer jonge mensen voor de branche interesseren

januari 2, 2025

Post image for Jaaroverzicht deel 3 – een dynamisch imago creëren en meer jonge mensen voor de branche interesseren

Natuurlijk ontbreekt ons favoriete onderwerp niet in dit jaaroverzicht. De optiekbranche blinkt van nature niet uit als het om consumentencommunicatie gaat. Sociale media hebben de kwaliteit van de communicatie bovendien niet verbetert maar verslechtert. Winkels vertrouwen vooral op mond tot mondreclame en die lijkt in veel gevallen prima te werken. Merken kiezen vrijwel uitsluitend voor business to business communicatie. Daar kan je je schouders over ophalen en argumenteren dat de branche het zonder goede reclame en PR uitstekend doet maar wie erover nadenkt ziet ook andere gevolgen van dat gebrek aan communicatie. Zo staan we nog altijd niet op de radar van jongeren en kampen we nog steeds met een saai en suf imago dat resulteert in een tekort aan jonge mensen die voor de optiek kiezen. Onnodig want de branche is interessant en dynamisch en biedt volop carrièrekansen. We moeten het alleen wel laten zien.

Dat gezegd hebbende zijn er ook het afgelopen jaar weer genoeg mooie communicatiemomenten en initiatieven geweest.

Centrop verraste al aan het begin van het jaar met de lancering van Kwaliteit voor Ogen. Met 375 winkels en tal van partner-leveranciers is de organisatie al decennia een factor van betekenis in de Nederlandse optiek. Dankzij Kwaliteit voor Ogen kan dat nu benut worden en kunnen de aangesloten winkels zichtbaarder gemaakt worden. Er is inmiddels ook een Kwaliteit voor Ogen website waar de consument gemakkelijk een Centrop winkel in de buurt kan vinden en in de loop van het jaar is er al volop generiek en merk specifiek geadverteerd op Facebook en Instagram. Uiteraard altijd met een directe link naar de deelnemende winkels of de Centrop leden die het betreffende merk verkopen. Die eerste aanzet krijgt dit jaar een vervolg met veel meer generieke- en merkadvertenties. Kwaliteit voor Ogen zal bovendien ook op andere manieren ingezet worden om de bij het Centrop aangesloten winkels zichtbaarder te maken. Goed voor de branche, goed voor de zelfstandige opticiens en helemaal goed voor de bij het Centrop aangesloten winkels.

Zeiss had het eind 2023 al aangekondigd tijdens de ZEISS Vision Convention in Berlijn en in het laatste kwartaal van dit jaar maakte het de belofte van toen ook waar. Het adverteerde massaal met verschillende uitingen op sociale media. EssilorLuxottica lanceerde voor het eerst een campagne waarbij het een brillenmerk (Persol) koppelde aan de eigen brillenglazen.     

Andere merken kozen voor een samenwerking met NanaWoody&John om hun campagnes op Facebook en Instagram uit te voeren.

Marchon deed dat met een enorme campagne voor Calvin Klein in de hele Benelux. Het merk zette niet alleen nationale campagnes met link naar de showroom met (zonne)brillen en vandaar naar de dealers in maar gaf de trouwe klanten ook lokale campagnes cadeau.

Brett ondersteunde de nieuwste SPA Franchorchamps Special met een on- en offlinecampagne, Cazal deed hetzelfde voor de limited edition Hip Hop collectie en Etnia Barcelona sloot het jaar af met een spectaculaire campagne voor de ToiletPaper x Etnia Barcelona collectie.

Silhouette vierde het 25-jarig jubileum van de Titan Minimal Art met een Facebook en Instagram campagne, Porsche Design genereerde op die manier aandacht voor de Hexagon collectie, Menrad deed het voor de speciale Scotch & Soda x Orange Babies collectie en voor Jaguar, Style22 maakte een mooi begin met een eerste Benelux campagne voor Masunaga.

Allemaal prachtige support voor de winkels en mooie publiciteit die de consument laat zien waar je moet zijn voor echt mooie en bijzondere brillen en zonnebrillen.

We zien sowieso steeds meer online advertenties van zelfstandige winkels en van ketens en groepen zoals GrandOptical, Pearle en bijvoorbeeld Oogwereld. Ook merken adverteren steeds vaker online waarbij het alleen jammer is dat ze vrijwel altijd (uit gemakzucht) naar hun eigen webshops linken in plaats van naar hun trouwe dealers.

Morgen meer over de communicatie met de consument in het afgelopen jaar….  

Lees ook de andere delen van dit jaar overzicht
Jaaroverzicht deel 1
Jaaroverzicht deel 2
Jaaroverzicht deel 4
Jaaroverzicht deel 5
Jaaroverzicht deel 6

Be Sociable, Share!

Previous post:

Next post: